Zlot Młodzieży Szkolnej

Piotr Jendruś włącz .

Na stopniach do Rajskiego Placu

43 Zlot Młodzieży Szkolnej „Góra św. Anny 2024”.

Nadeszła sobota 28.09.2024 r. Wreszcie poprawa pogody i wreszcie pierwszy w tym roku szkolnym rajd turystyczny, a dokładniej 43 Zlot Młodzieży Szkolnej „Góra św. Anny 2024” – zorganizowany przez Oddział Zakładowy PTTK „Huta Andrzej” w Zawadzkiem. W zlocie wzięli udział młodzi turyści ze szkół podstawowych z Zawadzkiego, Kolonowskiego, Staniszcz Wielkich, Fosowskiego, Staniszcz Małych i Spóroka. Pieczę na nimi w trakcie zlotu, sprawował jego kierownik - kol. Adrian Sowiński, zaś za utrzymanie właściwego kierunku marszu odpowiadał kol. Piotr Jendruś.

Na trasę zlotu wyruszyliśmy z Czarnocina, miejscowości, której niewątpliwą atrakcją, poza malowniczym położeniem, jest wzniesiona na pobliskim wzgórzu leśna kapliczka o nazwie „Boże Oko”. Według legendy zbudowano ją w miejscu, w którym podczas polowania, tutejszemu myśliwemu miał ukazać się symbol Opaczności Bożej – czyli „Boże Oko”. Taką nazwę („Boże Oko”), nadano również, założonemu na tym terenie w 1997 r. rezerwatowi przyrody, w którym szczególną ochroną objęto liczący 150 lat starodrzew bukowy.


W drodze z CzarnocinaJedno z tych wiekowych drzew, wyrwane z korzeniami w trakcie wichury, zniszczyło poprzednią kapliczkę, poświęconą w 1998 r., obecna – przy której zrobiliśmy sobie zdjęcie – pochodzi z roku 2019.

Kapliczka "Boże Oko"Spod kaplicy, czerwonym szlakiem turystycznym przeszliśmy przez cały Czarnocin, a następnie drogami polnymi, mijając tajemnicze ruiny folwarku „Annahof”, dotarliśmy do miejscowości Poręba. Po krótkim odpoczynku i uzupełnieniu kalorii drugim śniadaniem, wyruszyliśmy w dalszą drogę. W drodze na Górę św. Anny
W centrum miejscowości oraz na początkowym odcinku drogi kalwaryjskiej widoczne jeszcze były ślady po ulewnych deszczach, które tak bardzo dały się we znaki mieszkańcom Dolnego Śląska.

Ołtarz papieskiPodążając dróżką, na której zbiegały się szlak turystyczny, droga pielgrzymkowa św. Jakuba oraz odcinek XVIII wiecznej kalwarii, ufundowanej przez hrabiów Gaszyna z Żyrowej, dotarliśmy do ołtarza papieskiego. Ołtarz upamiętnia wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II na Górze św. Anny w czerwcu 1983 r.
Posiłek w Domu PielgrzymaStąd już tylko chwila dzieliła nas od Domu Pielgrzyma, gdzie czekał na nas posiłek turystyczny. Po smacznym posiłku i oficjalnym powitaniu uczestników zlotu przez prezesa Oddziału PTTK w Zawadzkiem, p. Alfreda Feliksa, czekał nas jeszcze krótki konkurs krajoznawczy w grupach, odwiedziny gospodyni tego miejsca – św. Anny - w bazylice na szczycie góry oraz zakupy pamiątek na straganach.

Geopark na Górze św. AnnyTo co miłe szybko się kończy i o 15:00, mijając ostatnią atrakcję – rezerwat geologiczny, z którego roztaczał się wspaniały widok na bliższą i dalszą (a nawet bardzo daleką – widoczne były Beskidy) okolicę, wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

Zlot Młodzieży - Góra św. AnnyZlot Młodzieży - Góra św. Anny

Reklama